19th Ave New York, NY 95822, USA

V létě se bez klimatizace neobejdete

AdobeStock_409211821_Preview

Když je vedro k padnutí, hledáme všechny možné způsoby, jak se zchladit – utíkáme k rybníku, dáme si zmrzlinu, schováme se do stínu. Co bychom však dali za závan chladivého vzduchu… A tak si stále víc českých domácností pořizuje klimatizaci. Podle prodejce klimatizací se jejich prodej oproti loňsku navýšil o pětinu. Podle čeho má člověk vybírat vhodnou klimatizaci pro svůj dům? Kolik stojí její pořízení a následný roční provoz? Můžeme na klimatizaci získat speciální sazbu elektřiny?

Druhů klimatizací je hned několik. V zásadě se však od sebe liší podle náročnosti instalace, možností využití a samozřejmě pořizovací ceny. Vybírat můžeme z klimatizací mobilních nebo dělených klimatizací typů split či multisplit. Každá z nich má – jak už to tak bývá – své výhody a nevýhody.

Mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace je nejjednodušší zařízení, které je zároveň i cenově výhodné. Je vybavena kolečky, ale manipulovat s ní můžeme pouze do chvíle, než ji „ukotvíme“ pomocí hadice, sloužící na odvod teplého vzduchu ven z místnosti.

Instalace mobilní klimatizace je poměrně jednoduchá, jedinou komplikací je umístění už zmíněné hadice. Ideálně by měla být vyvedena otvorem ve zdi – a to může být při jejím průměru 15–20 cm celkem oříšek. Navíc by neměla být příliš dlouhá, aby se zbytečně nezatěžoval kompresor klimatizace (s narůstající délkou rostou tlakové ztráty).

Tato klimatizace se nejlépe hodí pro chlazení vzduchu v menších pokojích o rozloze cca 10–25 čtverečních metrů. Využít ji lze zejména na sezónní a krátkodobý provoz v těch nejteplejších dnech. Mobilní klimatizační přístroje často dokážou také regulovat vlhkost vzduchu v pokoji, dokonce i pomoci k jeho cirkulaci.

Pro pořízení mobilní klimatizace mluví nízká pořizovací cena, která se pohybuje kolem osmi až devíti tisíc korun. Nevýhodou je menší účinnost, velká hlučnost a vyšší spotřeba elektřiny.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/288094-chladime-se-v-lete-co-stoji-domaci-klimatizace

Leave a comment